Gyakran ismételt kérdések

Milyen gyakran javasolt felkeresni a fogorvost? Mennyi ideig tartson a fogmosás? Meddig menthető meg egy lyukas fog? A leggyakrabban felmerülő kérdésekre válaszolunk.
Milyen gyakran javasolt felkeresni a fogorvost? Mennyi ideig tartson a fogmosás? Meddig menthető meg egy lyukas fog? A leggyakrabban felmerülő kérdésekre válaszolunk.

Minden étkezés után fogat kell mosni?

Közvetlenül étkezések után nem javasolt a fogak megtisztítása. Különösen abban az esetben, ha magas savtartalmú ételt – például citrusféléket vagy édességeket – fogyasztott. Ilyenkor feloldódik a keményszövet ásványi része, a fogfelszín „felpuhul”.

Minden étkezés után alaposan öblítse ki a szájüregét vízzel, főétkezések után pedig várjon legalább 15–20 percet, és csak ezt követően mossa meg a fogait.

Mennyi ideig tartson a fogmosás?

Egy egészséges szájüreg alapos megtisztításához általában 2–3 percre van szükség, de ez csak egy általános adat. Iránymutatásnak hasznos lehet, de inkább arra figyeljen, hogy a fogak minden egyes felszínét megfelelően, a kellő alapossággal tisztítsa meg. Gyakran emlegetjük, de sose árt megismételni: az időtartam csupán az egyik tényező, amit fogmosások alkalmával szem előtt kell tartani – a technika és a gyakoriság ugyanilyen fontos.

Mire figyeljek oda, amikor fogkrémet választok?

A boltok polcain megtalálható termékek mindegyike alkalmas a fogak megtisztítására (egyik sem tartalmaz káros anyagokat), vannak azonban olyan szempontok, amelyek alapján érdemes mérlegelni, hogy melyik fogkrém kerüljön a kosárba. A legfontosabb kérdés, amit ilyenkor fontos megvizsgálni, hogy milyen problémára kell megoldást találni?

A fogszuvasodás megelőzése vagy a kezdeti fogszuvasodás megállítása érdekében a fluorid tartalmú készítmények nyújthatnak megoldást. Ínygyulladás vagy fogínyvérzés esetén a gyógynövényeket és ásványi sókat tartalmazó fogkrémek segíthetik a panaszok enyhítését. A fehérítő hatású fogkrémek nem csodaszerek, de hozzájárulhatnak az elszíneződés eltávolításához vagy megelőzéséhez.

Fontos hangsúlyozni, hogy fogfájás vagy fogínyvérzés esetén mihamarabb forduljon szakemberhez, mert a mindennaposnak tűnő panaszok mögött súlyosabb problémák is meghúzódhatnak. Ezekre minél hamarabb fényt kell deríteni!

Az elektromos vagy a hagyományos fogkefe a jobb választás?

A fogkefe típusánál fontosabb szempont, hogy a fogmosást helyesen, a megfelelő gyakorisággal és időtartamban végezze. Az elektromos fogkefék segítségével könnyebben érheti el a kívánt eredményt, de a hagyományos fogkefével is megőrizheti fogai épségét. A hatékonyság elsősorban a megfelelő technikán múlik!

Ha nincs panaszom, milyen gyakran keressem fel a fogorvost?

Fél évente egy alkalommal – függetlenül attól, hogy van-e valamilyen panasz vagy kialakult-e valamilyen esztétikailag zavaró elváltozás – azt javasoljuk, hogy keresse fel a fogorvosát. Ne feledje: mindig könnyebb megelőzni, mint kezelni egy problémát! Preventív szemlélettel súlyos elváltozásoknak előzheti meg a kialakulását.

Mi okozza a fogszuvasodást, és hogyan tudom megelőzni a kialakulását?

A fogszuvasodás (caries) a fogállomány végleges roncsolódásához vezet. Kialakulásában az elfogyasztott ételeknek és italoknak kiemelt szerepük van, hiszen hozzájárulnak a plakk-képződéshez (ilyenkor a fogfelszínen baktériumok gyűlnek össze), ami végső soron oda vezet, hogy a fogzománcból ásványi anyagok oldódnak ki, megkezdődik a fogszuvasodás.

Félévenkénti fogászati ellenőrzéssel, a kialakult plakkok eltávolításával, rendszeres és helyes fogmosással, fluorid tartalmú fogkrémek használatával és a cukrozott élelmiszerek kerülésével a fogszuvasodás kialakulása megelőzhető!

Miért és milyen gyakran érdemes eltávolíttatni a fogkövet?

A fogkő képződése során a nyál és a lepedék összekeveredik, elmeszesedik és lerakódik a fogakon. A kialakult – baktériumoktól hemzsegő – réteg fogmosással már nem, csak a fogorvosi rendelőkben található speciális eszközökkel távolítható el.

Mivel a fogkőképződést még ideális szájápolási rutin mellett sem lehet teljes mértékben elkerülni, ezért fél évente nemcsak a rutinvizsgálat elvégzése, hanem a kialakult fogkő eltávolítása miatt is indokolt a fogorvos felkeresése (fájdalomtól nem kell tartani, hiszen a fogkő eltávolítása manapság már ultrahangos készülék segítségével, kellemetlenségektől mentesen elvégezhető).

Mi okozhatja a kellemetlen leheletet? Mit lehet ellene tenni?

A kellemetlen lehelet kialakulásának számos oka lehet. A szájban megtalálható baktériumok elszaporodása, a mandulákon kialakuló tüszők, a gyomorbántalmak következtében felböfögött gázok, a dohányzás vagy az erőteljes szagú ételek – mint például a hagyma vagy a hal – fogyasztása is rossz lehelethez vezethet.

Rendszeres fogmosással, valamint fogselyem, szájvíz és fluorid tartalmú fogkrém használatával mérsékelhető a kellemetlen lehelet kialakulásának az esélye. Amennyiben a szájszag rendszeres szájápolás mellett is fennáll, érdemes részt venni egy általános kivizsgáláson, mert a rossz lehet hátterében cukorbetegség, krónikus bronchitis, valamint vese- vagy májprobléma is állhat.

Mi a különbség a rendelőben és az otthon alkalmazható fogfehérítő eljárások között?

Amelyik fogfehérítő eljárás olcsó, gyors és otthon is elvégezhető megoldást ígér, azt érdemes fenntartásokkal kezelni! Szintén fontos felhívni a figyelmet, hogy a nem megfelelően végrehajtott fogfehérítés a fogzománc károsodását idézheti elő, a szuvasodott fogak „kezelése” pedig súlyos problémák kialakulásához vezethet.

A fogfehérítés legbiztonságosabb, leggyorsabb és leghatékonyabb módja, ha szakemberre bízza a kezelést. A jelenleg legkorszerűbb fogfehérítési módszerekről ide kattintva olvashat részletesebben.

Milyen problémák állhatnak a fogfájás hátterében?

A fogfájás hátterében a fogszuvasodás és a fogérzékenység mellett fogínygyulladás vagy fogágybetegségek is állhatnak. Panasztól függetlenül fél évente – de legalább évente – egy alkalommal érdemes felkeresni a fogorvost, fájdalom jelentkezése esetén pedig mihamarabb szakemberhez kell fordulni.

Meddig menthető meg egy lyukas fog?

A manapság rendelkezésre álló korszerű technológiáknak köszönhetően a legtöbb fog megmenthető, és csak a legvégső esetben merül fel az eltávolítás, mint lehetőség. Hogy egy adott fognál pontosan mire van szükség, azt csak egy alapos kivizsgálás után lehet eldönteni (vannak olyan előrehaladott esetek, amikor a szuvasodás eltávolítása és feltöltése vagy a gyökérkezelés már nem vezet megoldáshoz – ilyenkor más lehetőségeket kell fontolóra venni).

Hogyan pótolható a hiányzó fog?

A hiányzó fog nemcsak esztétikai problémát jelenthet. Az élelmiszerek helytelen megrágása következtében emésztési panaszok alakulhatnak ki, a hosszú távú foghiány pedig csontpusztuláshoz vagy a fogak elmozdulásához vezethet.

Szerencsére manapság már a hiányos, teljesen hiányzó vagy kihúzott fogak helyettesítésére esztétikus és élethű pótlások állnak rendelkezésre. Amennyiben a foghiányt határoló fogak is kezelésre szorulnak, felmerülhet a fogászati hidak használata, amennyiben a foghiánnyal szomszédos fogak épek, az implantátum alkalmazása javasolható.

Forduljon hozzánk bizalommal!

Akut probléma esetén vegye fel velünk a kapcsolatot telefonon, vagy foglaljon időpontot online, hogy az állapotfelmérést követően összeállíthassunk Önnek egy személyre szabott kezelési- és költségtervet!
Akut probléma esetén vegye fel velünk a kapcsolatot telefonon, vagy foglaljon időpontot online, hogy az állapotfelmérést követően összeállíthassunk Önnek egy személyre szabott kezelési- és költségtervet!
KAPCSOLATFELVÉTEL
Készítette:
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram